Journal Citation Indicator (JCI)


Шановні колеги!

Нещодавно (червень 2021 р.) WoS ввів до обігу цікавий показник JCI, який враховує галузь науки та дозволяє ранжувати навіть ті наукові журнали з «інкубатору» ESCI, для яких імпакт-фактор ще не розраховується.

Journal Citation Indicator (JCI) – запроваджений WoS показник відношення цитованості журналу до середньої цитованості всіх журналів в тому ж році та галузі науки.

Наприклад, для наукового видання у 2021 р. JCI обчислюється за даними 2020, 2019 і 2018 років. Далі отримане число співвідноситься з рівнем цитувань для певної наукової галузі. Це дозволяє уникнути похибки під час порівняння двох різних галузей науки (наприклад, з високим цитуванням у медицини та низьким цитуванням в історії).

Необхідно зазначити, що показник JCI є майже прямим аналогом показника SNIP від бази Scopus, оскільки останній є нормованим за джерелами рівнем цитованості статті або журналу, він обумовлений кількістю фактично отриманих цитат до їх очікуваної кількості для окремої галузі знань видання за останні три роки.

Ми можемо побачити, що часове вікно у три роки для розрахунку та методика оцінювання у Scopus і WоS збігаються. Отже, можна констатувати зближення методологій двох наукометричних баз даних.

Маємо припущення: все йде до того, що і переліки індексованих журналів через декілька років у WоS та Scopus стануть дуже близькими. Якщо подібне «об’єднання» відбудеться в майбутньому, то воно піде на користь науці. Для конкретного дослідника зникне необхідність двічі виконувати пошук в цих базах даних. Зрештою, сенс існування баз даних не в присвоєнні рейтингів журналам, а в полегшенні щоденної праці вченого під час пошуку інформації для написання наукових статей.

Інтуїція підказує, що, ймовірно, JCI приживеться, і найближчим часом він може, навіть, витіснити всім відомий імпакт-фактор, часове вікно для розрахунку якого неприпустимо мале – лише два роки. Та й нормалізація (ранжування) журналів для кожної науки зробить JCI універсальним показником рівня журналу, який буде зрозумілим для кожного популяризатора науки та дослідника-початківця.

Нещодавно ми додали показник JCI до переліку всіх українських наукових видань у базах Scopus та Web of Science.

Радимо також ознайомитися з матеріалами:

Introducing the Journal Citation Indicator: A new, field-normalized measurement of journal citation impact

Journal Citation Indicator. Just Another Tool in Clarivate’s Metrics Toolbox?

Эволюция или революция: Как изменилась оценка журналов в Web of Science?

Five Things You Need to Know About the Journal Citation Indicator

З повагою. Учасники проекту OSU.


Теги: , , , , ,

Дата публикации материала: 22.07.2021

Трекбэк с Вашего сайта.

Поделиться: